Co je to skialpnismus?

Podle Toniho Hiebelera je to ,,souhrný název pro všechny vysokohorské podniky s lyžemi mimo upravené sjezdařské terény´´

Skialpinismus se vyvinul zhruba koncem století v Alpách. Zpočátku si horolezci nosili na tůry lyže, aby si ulehčili nástup. Postupně mezi horolezci zdomácnělo vysokohorské lyžování. Po překonání sedel začali alpští vystupovat s lyžemi i na samotné vrcholy.Na přelomu století už byla překročena hranice 4000 m. Nejvýznamějším mezníkem v historii vysokohorského lyžování byl první sjezd z Mont Blancu, který uskutečnil roku 1904 Hugo Mylius s horskými vůdci.

Milníkem v mimoalpském lyžování bylo slyžování z Kilimandžára roku 1916. Ve třicátých letech lyžoval Hans Ertl v Himaláji na Nanga Parbatu. První sjezd z Elbrusu se podařil roku 1939. Do začátku třicátých let byly už všechny méně náročné vrcholy Alp slyžovány.

Skialpinismus je na celosvětové úrovni organizován v UIAA. Byl zařazen mezi horolezecké sporty i když svým pojetím se blíží k horolezectví pouze výškové sjezdy a skiextrémy, při nichž se používá horolezecký materiál a je nutná vysoká úroveň horolezecké výkonnosti a zkušenosti. V oblasto motivace a sportovního výkonu se opírá o vlastní filisofii, logiku, případně i estetiku a etiku, jejichž principy jsou prakticky totožné s principy, platnými v disciplínách tradičního horolezectví.

Jednotlivé skialpnistické disciplíny: