S Vladimírem na Lenina aneb s Mountain Ski na věčné časy a nikdy jinak

Kdo nepřišel v pátek 22.11.2002 do rosnické hospody U kaštanů včas, litoval. Kdo nepřišel vůbec, chyboval. Ti první neměli kde sedět ani stát, ti druzí o hodně přišli. Promítal se totiž již čtvrtý díl z cyklu O něco výš – takto symbolicky se jmenuje nekonečná řada videosnímků Vladimíra a Robina & comp. /dnes o.s. Mountain Ski/.

O trefný úvod vysvětlující paralely v názvu filmu se postaral Simon. A pak už začala samotná produkce. Vtipná, profesionální, přesvědčivá. Helmut Zelenaj byl v tradičně výtečné reportérské formě, Skalyová měla tah na bránu /nebo z branky?/, alterblauovská rodinná idyla ve Dvořákových sadech byla vrcholným číslem medailonků jednotlivých účastníků zájezdu. A pak už šlo do tuhého /nebo údajně spíš řídkého/. Pět hubeňourů /geodet, stavař, kovář, výtahář a doktor/ zamířilo na Pamír na pomezí Kyrgyzstánu a Tadžikistánu na legendární štít Pik Lenina /7.134 m/. Nejen utopení poličani, nejen doktorská kyrgyzština, nejen ztracené lyže, nejen ledová očista, nejen plněné knedlíky se zelím, nejen alpský výstup s těžkými lyžemi v báglu těsně pod vrchol, nejen nebezpečný sjezd mezi ledovcovými trhlinami, nejen krásná panoramata. Mnohem víc toho je k vidění. I slyšení - Prcek coby autor komentáře je totiž jedlý a výtečný. V paměti utkvěla např. divoká hnědá ledovcová řeka snažící se strhnout nejen trvanlivé salámy karlovarských horolezců, ale také koně, převážející mnohakilové náklady. Ruští koně ale vyděržály vše /jak by ne, když jim k tom burácelo Ej uchněm…/. Hudební složka filmu je vůbec kapitolou samou o sobě, starší generaci známé kalinky v podání Alexandrovců a další sovětské ideologicky zprofanované melodie jsou skvělým doplňkem vizuální projekce. Jen nevím, kde se dá v této době sehnat takové množství autentických nahrávek… Ale popis je k ničemu.

V závěru nezbývá než ocenit výkon sportovců i filmařů /za všechny jmenujme Luboše Klímu/. Odvedli kvalitní práci a jménem karlovarského horolezeckého oddílu /a nejspíš nejen jeho/ jim děkuji za přiblížení nezprostředkovatelných zážitků na dálném severovýchodě…

 

Text: LT