První Čech slyžoval osmitisícovku
(expedice Robina Bauma, Cho Oyu)

 
Vladimír Smrž, první Čech, který sjel na skialpech osmitisícovku (5.října 2000). Fotografii poskytla HrN J.Střihavková.

PRAHA 17.října - v úterý 17.října se vrací domů úspěšná skialpinisticko-horolezecká expedice, jejíž tři členové (Vašek Pátek, Vladimír Smrž a Jan Kalousek) stanuli 2. a 5.října na vrcholu 8201 metrů vysoké Cho Oyu. Vladimír Smrž se stal zároveň prvním Čechem, který sjel z vrcholu osmitisícovky až do základního tábora na lyžích.

Píše Robin Baum, 14.října:
Zdravime ctenare horolezeckych novin!
Ve ctvrtek 12.rijna 2000 jsme se dokodrcali ve vecernich hodinach do Kathmandu. Pote, co okradli naseho kamarada Libora, jsme se prestehovali do hotelu Tenki. Odlet mame presunut na 16.rijen a tak si vyhrivame kosti v subtropech kathmandskeho udoli.
Jeste jednou se vratim k nasim vykonum na kopci:
    Dne 2.rijna v casnych rannich hodinach zacali s vrcholovym utokem Vasek Patek a Hana Weingartlova. Za silneho mrazu musela Hanka vzdat pokus pro omrzle prsty na nohou a Vasek prokazal svoji vytrvalost a dotahnul to okolo 16:00 na vrchol.
    5.rijna taktez v rannich hodinach zacali s pripravama na utok Vladimir Smrz a Honza Kalousek. Robin je musel den predtim opustit pro zaludecni potize a s naznaky horske nemoci slyzoval z c2 do c1 a tyz den sestoupil do bc. V  pomerne dobrem tempu se dostali vlada a honza na vrchol. Honza zacal

Vladimir si nasadil lyze, slyzoval do c2 a den pote do c1. To je nejvetsi bomba nasi vypravy. Vladimir je prvnim Cechem, kteremu se podarilo slyzovat osmitisicovku!! Gratulujeme.

vzapeti sestupovat, Vladimir si nasadil lyze, slyzoval do c2 a den pote do c1. To je nejvetsi bomba nasi vypravy. Vladimir je prvnim Cechem, kteremu se podarilo slyzovat osmitisicovku!! Gratulujeme.
    Po trech uspesich bez pouziti kysliku jsme vzdali dalsi pokusy a zlikvidovali jsme vyskove tabory. Jako jedina ze vsech podzimnich vyprav na Cho Oyu jsme se obesli bez vyskovych nosicu.
    Dekujeme nasemu kuchari Nirovi, skvelemu slunecnemu a mrazivemu pocasi, Michelovi z italske vypravy, ktery nam zdarma posilal emaily, nasim sponzorum, pratelum a priznivcum.
    Gratulujeme slovinskemu kolegovi - skialpinistovi Davovi k jeho skvelemu vykonu na Everestu a drzime palce nasim kamaradum z Himalaya 8000.

Kdo nam chce poslat e-mail, muze tak ucinit na adresu chooyu2000@atlas.cz
Takze nashle doma,
    robin a spol.

Cho Oyu: VRCHOL !!!
(expedice Cho Oyu Robina Bauma)


BC Cho-Oyu 2.října (e-mail byl odeslán z adresy @citelan.es, za zprávu moc děkujeme Robinovi i jeho španělským přátelům - i za své čtenáře - pozn.redakce) - Dne 2.rijna dosahl vrcholu Vasek Patek, 5.rijna Honza Kalousek a Vladimir Smrz, ktery slyzoval z vrcholu. Ostatni jsou v poradku a 10.rijna opoustime BC smer KTM. Prosim na tuto zpravu neodpovidejte. Robin Baum

(Z BC píše Robin Baum: Robinovu fotografii poskytla HrN jeho přítelkyně Jana S.)

Cho Oyu: První pokus o vrchol (ženský) zmařen silným větrem
(expedice Cho Oyu Robina Bauma)


Nepál, 29.září - K 25.zari mame postavene 3 vyskove tabory. C1 - 6300 m, C2 - 7000 m, a C3 7400 m.
   
25.zari se Hana Weingartlova odhodlala k vystupu na vrchol po domluve se 4 sherpy a prespala v C3. Nepriznive pocasi, zvlaste silny vitr jim v tom zabranil.
    Dalsi pokusy o zautoceni na vrchol z ABC jsou planovane na 29.zari. Pocasi je vetrne a mrazive.
    Zdravime vsechny.
    Robin, Vasek a cela parta, ktera si dobre rozumi.
    (Dusan)

    P.S. od redakce:
Že se na Cho Oyu poslední dobou "trochu ochladilo a rozfoukalo", potvrzuje na základě osobního e-mailu z Nepálu i přítelkyně Robina Bauma, Jana S.
    Horolezci prý na lepší počasí čekali (čekají?) v základním táboře. Do KTM se chtějí vracet 15. - 16.října.

Cho Oyu: C1 postaven, všichni jsou zdrávi
(expedice Cho Oyu Robina Bauma)


BC Cho-Oyu 19.září (e-mail byl odeslán z adresy @everestbasecamp.com, pravděpodobně pomocí satelitního telefonu a notebooku některé z cizích expedic na Cho Oyu - pozn.redakce) - 7.zari se vyprava pohnula z KTM smer Kodari. Po prekonani nekolika zavalu a cinskych celniku jsme se propracovali do Kodari a nasledujici den do Zhagmu. Zde jsme si jeden den odpocinuli a nazitri pres sedlo La Lung La (5000 m) jsme se dostali do Tingri, posledni osady (4200 m).
    Hned nasledujici den jsme odjeli do cinskeho BC (4800 m). Jeden den odpocinku nam prisel velice vhod a vyridili jsme formality s jakmany a cinskym dustojnikem. Dva dny jsme s jaky stravili na ceste do naseho BC (5500 m).
   
Po dvou dnech odpocinku jsme 17.zari postavili prvni camp a nazitri sestoupili. Zitra se chystame vystoupit do prvniho campu a dale postavit camp dva.
    Vsichni jsme zdravi a pocasi nam vcelku preje. Zdravime vsechny pratele a nase priznivce.
    Robin Baum a spol.

Komunikační možnosti končí, o vrchol se pokusíme po cca 10.říjnu


KATHMANDU 6.září - Ahoj, zdravime z KTM, konecne se podarilo zkompletovat cinska viza a my 7.zari vyrazime casne rano do Tibetu. Material kolem 1,5 tuny je zabalen a vse se zda pripraveno, ceka nas komplikovana cesta na nepalsko-cinskou hranici, kde je hlasen zaval, takze bude asi nutne najmout nosice a zavaleny usek prenest. Monzun pomalu konci, ale zaval na ceste nas bohuzel neminul. Radi bychom dorazili do BC za 4 dny. Zdravotni stav clenu expedice je dobry, nalada tez dobra.
    Komunikacni moznosti dnesnim dnem velmi pravdepodobne konci, takze jeste jednou:
Pokusime se o vrchol po cca lO.rijnu. Dvojice Baum a Smrz se po vystupu alpskym stylem klasickou cestou pokusi o skialpinisticky sjezd. Ostatni by radi vystoupali klasickou cestou tez.
    Slovinska expedice, ktera se chysta na Mount Everest, provedla let nad hlavnim hrebenem a pozorovala, ze vrcholy Everetsu i Cho-Oyu jsou az abnormalne vysnezene, takze uvidime, kazdopadne bude tento podzim Cho-Oyu nejnavstevovanejsi osmitisicovka. Radi se ozveme po navratu z kopce opet z KTM.
    Libor Chrastil.

Na cestě do "Toma a Jerryho"


KATHMANDU 5.září - Zdravim z Kathmandu. Na ceste do podniku Tom a Jerry jsem navstivil internet a podival se na web. Museli jsme odlozit odjezd na 7.zari. Zrovna nade mnou stoji Himalaya 8000 ve strizlivem stavu. Jinak vse v poradku, mame vse nakoupeno, zitra se naposledy ozveme, mejte se a nashle,
    Robin Baum.
(pozn. redakce - Tom a Jerry je velice oblíbená hospůdka v Káthmándú, Himalaya 8000 je skupina horolezců kolem J.Šimůnka)

Na Cho Oyu bude husto


KATHMANDU 2.září - Ahoj doma. V poradku jsme dorazili do Nepalu, nakupujeme, balime, zijeme a probirame se. Cekame na prilet ostatnich amiku, na cinska viza a pak uz rychle do Tibetu. Ozveme se pred odjezdem. Zdravi Vasek Patek + Robin + Andrej a ostatni.
    P.S. Na Cho oyu se chysta 24 expedic, bude tam husto.

Skupina Robina Bauma čeká v KTM na opravu silnice


PRAHA 31.srpna - Česká skialpinisticko-horolezecká expedice Robina Bauma, která se chystá zlézt osmitisícovku Cho Oyu (8201 m), je přinucena čekat v Káthmándú na opravu cesty poničené nedávnými záplavami.

Češi chtějí sjet na lyžích šestou nejvyšší horu světa


KARLOVY VARY 29.srpna (ČTK) - K vrcholu himálajské osmitisícovky Cho Oyu, která leží na hranici mezi Čínou a Nepálem, se dnes z Karlových Varů vydala desetičlenná expedice. Dva její členové chtějí jako první Češi sjet 8201 metrů vysokou horu na lyžích, což se zatím podařilo jen dvěma zahraničním výpravám v 80.letech, řekl ČTK před odjezdem vedoucí expedice Robin Baum.